درمان افسردگی کودکان

درمان افسردگی کودکان

افسردگی یک اختلال روانی شایع است که بسیاری از افراد حداقل یکبار در طول زندگی آن را تجربه می کنند. این اختلال در کودکان اگرچه شیوع کمتری نسبت به بزرگسالان دارد اما نباید مورد غفلت قرار بگیرد. درمان افسردگی کودکان نیاز به تشخیص و مداخله به موقع دارد. چرا که عدم مداخله درست و به موقع ممکن است آسیب های جبران ناپذیری با خود به همراه داشته باشد.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال خلقی و روانی است که سبب می شود فرد احساس غمگینی، تحریک پذیری یا ناامیدی کند. افسردگی همچنین باعث شود که بیمار علاقه خود را به سرگرمی ها و فعالیت هایی که زمانی از آن لذت می برده است از دست بدهد. این اختلال ممکن است بر روی خواب، اشتها، میل جنسی یا ارتباطات اجتماعی فرد افسرده تأثیر بگذارد.

علائم افسردگی کودکان

علایم افسردگی کودکان بیشتر خود را در قالب غم، پرخاشگری، خشم، انزوا و مشکلات رفتاری نشان می دهد. به طور کلی افسردگی در کودکان خود را با این علایم نشان می دهد:

 • احساس غم و اندوه یا ناامیدی
 • عدم علاقه به فعالیت های سرگرم کننده قبلی
 • تغییرات خلقی، مانند تحریک پذیری و پرخاشگری
 • بروز مشکلات رفتاری در مدرسه
 • تغییر در اشتها، عادات غذایی و خوابیدن
 • خستگی یا نداشتن انرژی
 • منفی گرایی

زمانی تشخیص اختلال افسردگی بر روی  یک کودک گذاشته می شود که علائم بالا دو هفته یا بیشتر طول بکشد. این تشخیص تنها باید توسط روانشناس یا روانپزشک داده شود. برای تشخیص افسردگی کودک در سنین دبستان خوب است با معلم و دوستان او نیز گفتگو کنید.

برای مشاهده بهترین مرکز مشاوره هر شهر بر روی دکمه مربوط به آن کلیک کنید.

درمان افسردگی کودکان

درمان افسردگی کودکان همانند بزرگسالان شامل سه گزینه دارودرمانی و روان درمانی و یا ترکیب این دو درمان است.

روان درمانی برای درمان افسردگی کودکان

برای درمان افسردگی کودکان باید به روانشناس بالینی کودک مراجعه کرد. روان درمانی خط اول درمان افسردگی کودکان است. رویکرد های روانشناختی مختلف پروتکل های درمانی متفاوتی برای درمان افسردگی ارائه می دهند.

رویکرد شناختی-رفتاری

درمان شناختی-رفتاری یا CBT یکی از درمان هایی است که تحقیقات نشان داده اند در درمان افسردگی کودکان موثرند. در درمان شناختی-رفتاری کودکان شیوه صحیح تفکر و قضاوت کردن درباره مسایل را می آموزند. آنها یاد میگیرند خطاهای شناختی و ادراکی خود را تشخیص دهند و با مسایل به شیوه ی درستی برخورد کنند.

رویکرد مبتنی بر پذیرش و تعهد

این رویکرد که به اکت نیز معروف است از 4 بخش تشکیل شده است که عبارتند از: آگاهی، پذیرش، تعهد و تغییر رفتار. در این رویکرد درمانگر احساسات بد و منفی کودک را به کل حذف کند بلکه سعی می کند او به درک و پذیرش درستی از این احساسات برسد. این رویکرد درمانی در درمان افسردگی کودکان کمک می کند کودک به شناخت و درک درستی از آنچه که در ذهنش می گذرد و با آن مبارزه می کند، برسد.

رویکرد تعاملی والد-کودک (PCIT)

بنیان این رویکرد بر برقراری ارتباط والدین با کودک است. در این درمان، روان درمانگر سعی می کند یک ارتباط سازنده مثبت و قوی میان پدر و مادر و کودک برقرار کند.

علائم افسردگی کودکان

رویکرد مبتنی بر ذهنی سازی (MBT)

همان طور که از نام این رویکرد مشخص است، سر و کار آن با فرآیند های ذهنی است. روان درمانگر در این درمان بر توانایی کودک در تشخیص افکار، احساسات، آرزوها و نحوه تاثیر آن ها بر رفتار تمرکز می کند و از این طریق سعی می کند به کودک کمک کند.

 

بازی درمانی

در این نوع درمان روان درمانگر از بازی برای درمان افسردگی کودکان استفاده می کند اما انجام همه ی این بازی ها هدفمند است. درمانگر از اسباب بازی های مختلفی مانند لگو، عروسک، شن بازی ، و … و فعالیت هایی چون نقاشی  و رنگ آمیزی استفاده می کند تا به کودک کمک کند، احساساتش را بشناسد، تشخیص دهد و در مورد آنها صحبت کند و بتواند احساساتش را ابراز کند.

 درمان حمایتی

درمان حمایتی یکی از بهترین انواع درمان افسردگی کودکان است. این درمان به کودک کمک می کند تا اضطراب خود را مدیریت کند، عزت نفسش را بالا ببرد، و رفتار های درست را از رفتارهای غلط تشخیص دهد. مقصود نهایی در این درمان این است که از کودک حمایت شود.

درمان والدین

گاهی از مواقع نیاز است والدین نیز مشاوره بگیرند. چرا که بسیاری از موارد افسردگی کودکان ناشی از شرایط محیطی و خانوادگی است. ممکن است نیاز به خانواده درمانی باشد. ویا والدین خود افسرده باشند و نیاز به درمان فردی داشته باشند چرا که رفتار آنها در ادامه روند افسردگی کودک موثر است. بنابراین باید آنها نیز آموزش های لازم را برای برخورد با کودک ببیند.

دارو برای درمان افسردگی کودکان

دارو درمانی معمولا وقتی آغاز می شود که افسردگی کودک شدید است و به روان درمانی پاسخ نمی دهد. غالبا در این موراد روانشناس کودک را به روانپزشک ارجاع می دهد. روانپزشک از داروهای ضد افسردگی برای درمان افسردگی کودکان استفاده می کند.

رایج ترین داروهای ضد افسردگی کودکان، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) هستند. این داروها سطح سروتونین مغز را افزایش می دهند. سروتونین یک ماده شیمیایی است احساس شادی و سرخوشی را افزایش می دهد.

سازمان غذا و داروی آمریکا پنج داروی ضد افسردگی را برای درمان افسردگی کودکان معرفی کرده است:

 • زولفت ( سرترالین)
 • لکساپرو (اس سیتالوپرام)
 • لووکس (فلووکسامین)
 • آنافرانیل (کلومیپرامین)
 • پروزاک ( فلوکستین)

در مورد  مصرف داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی کودکان لازم است احتیاط کنید. برخی از کودکان با داروها خوب نمی شوند یا حتی ممکن است بیشتر احساس افسردگی کنند. اگر کودکتان به توصیه روانپزشکش دارو مصرف می کند، وضعیت او را به دقت زیر نظر بگیرید. هرگز اجازه ندهید فرزندتان به طور ناگهانی مصرف داروهای ضد افسردگی را قطع کند.  این کار می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند یا افسردگی کودک را بدتر کند.

ترکیب روان درمانی و دارو درمانی برای درمان افسردگی کودکان

در موارد شدید افسردگی ترکیب روان درمانی و دارو درمانی بهترین گزینه برای درمان افسردگی کودکان است. لازم است روانپزشک و روانشناس در این زمینه با هم ارتباط داشته و هماهنگ باشند.

درمان افسردگی کودکان

درمان خانگی افسردگی کودکان

درمان افسردگی کودکان امری است تخصصی و باید از متخصصین امر یعنی روانشناس و روانپزشک کمک گرفت اما می توان با انجام تغییراتی در سبک زندگی که ما به آن درمان خانگی افسردگی کودکان می گوییم به بهبود کودک کمک کنیم.

ورزش روزانه

مطالعات نشان داده است که ورزش منظم در پیشگیری و درمان افسردگی کودکان موثر است. بنابراین

کودک خود را تشویق کنید که به صورت روزانه ورزش کرده و تحرک داشته باشد. خوب است که برای این کار او را به پارک برده و یا با او به پیاده روی بروید.

محیط امن و حمایتی در خانه و مدرسه

داشتن شبکه حمایتی در خانواده و دوستان و برقراری ارتباط و تعامل با کسانی که برای کودک افراد امن هستند در کاهش افسردگی او موثر است. بازی با همسالان نیز به بهبود او کمک می کند. در مدرسه با معلم او تعامل داشته و درباره مشکل فرزندتان با او صحبت کنید تا همکاری های لازم جهت بهبود سریعتر کودک را با شما داشته باشد.

خواب کافی

خواب بی کیفیت یکی از علائم افسردگی است. عادات نادرست خواب و بی نظمی ها می تواند موجب تشدید افسردگی کودک شود. به عنوان والدین کودک مطمئن شوید کودک در ساعات منظمی به خواب رفته و بیدار می شود. تلاش کنید کودک تنها برای خواب به بالین برود از بردن تبلت و گوشی به تخت یا دیدن برنامه های تلویزیون در تخت خواب جلوگیری کنید.

وعده های غذایی متعادل

اهمیت رژیم غذایی سالم و متعادل در سلامت جسم و روان بر کسی پوشیده نیست. بنابراین تلاش کنید رژیم غذایی فرزندتان حاوی کربوهیدرات، پروتئین بدون چربی، سبزیجات و میوه کافی باشد. نوشیدنی های قندی و مضر را حذف کنید و مصرف تنقلات کودک را کاهش دهید.

رفتن به گردش و طبیعت

سعی کنید کودک را از محیط خانه خارج کنید چرا که محیط یکنواخت خانهباعث پایین آمدن خلق و بی حوصلگی کودک می شود. بردن کودک به طبیعت و رفتن به محیط هایی مانند پارکها می تواند در درمان افسردگی کودکان موثر باشد.

 

 

لینک مرتبط :
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای موفق شدن توی زندگی برنامه میخوای؟
کلیک کن
close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.