campain
تاثیر نقاشی بر کودکان

تاثیر نقاشی بر کودکان

ما در این مقاله به بررسی تاثیر نقاشی بر کودکان خواهیم پرداخت. تاانتها با ما همراه باشید.

دنياي اطراف ما به سرعت در حال تغيير است برای همگام شدن با اين تغييرات و حل مسائلي که به تبع اين دگرگوني ها به وجود مي آيد، نيازمند افرادي خلاق و مبتکر هستيم.

هدف از نوشتن این مقاله بیان اثربخشي آموزش نقاشي خلاق بر افزايش خلاقيت بر کودکان است.

نقاشی مهارت‌های زندگی را در کودک پرورش می‌دهد و حال خوبی را هم برای کودک و هم برای خانواده‌اش به‌همراه می‌آورد. بنابراین، باید شرایطی را فراهم کرد تا کودک بتواند برای داشتن یک زندگی سالم مهارت‌های زندگی را نیز به‌خوبی بیاموزد. مهارت‌هایی که چه از طریق هنر یا هر سرگرمی دیگری می‌تواند به کودک منتقل شود.

۱. مهارت‌های‌ ارتباطی

از تاثیر نقاشی بر کودکان می‌توان به تقویت مهارت‌های ارتباطی در آن‌ها اشاره کرد. کودک با نقاشی کردن سعی می‌کند به‌صورت بصری با محیط اطرافش ارتباط برقرار کند. او تجربه‌های واقعی زندگی مانند لذت بازی در پارک یا دوست پیدا کردن را از طریق نقاشی به ‌نمایش می‌گذارد. نقاشی این جسارت را به کودک می‌دهد تا برای ابراز احساساتش پا را فراتر از مرز کلام بگذارد.

۲. مهارت حل مسئله

درست مانند دانشمندی که برای حل مسئله دست به آزمایش می‌زند، کودک نیز ایده‌های هنری خود را با نقاشی کردن کشف می‌کند. در حین نقاشی دائما ایده‌های مختلف به ذهن او خطور می‌کند و او را با تصمیم‌های متعددی مواجه می‌کند. آیا رنگ نارنجی برای ابر مناسب است؟ اگر ماهی بزرگتری در رودخانه بکشم چطور؟ تمام این سوال‌ها او را به سمت تصمیم‌گیری و حل مسئله سوق می‌دهند.

نقاشی به کودک می‌آموزد که برای حل یک مسئله راه‌های بی‌شماری وجود دارد. به‌جای پیروی از یک اصول خاص، به‌دنبال کشف «چرا» و«چگونگی» مسائل برود و در عین حال  دنیای خودش را نیز کشف کند.

بنابراین، هنگام نقاشی از او بپرسید، «چرا این رنگ خاص را انتخاب کردی؟» یا بپرسید چرا طرح مورد نظر را اینگونه نقاشی کرده است. با این کار ذهن کودک را به چالش می‌کشید.

تاثیر نقاشی بر کودکان

۳. مهارت تجزیه و تحلیل بصری

ممکن است کودکان خردسال برخی از مفاهیم چون فاصله و تفاوت اندازه‌ها را به درستی درک کنند. اما با کمک نقاشی، کودک بهتر می‌تواند این مفاهیم را درک کند. او با کشیدن اجسام دور و نزدیک، زبر و نرم، بزرگ و کوچک، ارتباط بین آن‌ها را درک می‌کند. درنتیجه، نقاشی مهارت تجزیه و تحلیل دیداری آن‌ها را تقویت می‌کند.

۴. مهارت‌های حرکتی

مهارت‌های حرکتی شامل حرکت دست، مچ و انگشتان است. نگه داشتن قلم‌مو در دست، ورق زدن، بریدن کاغذ با قیچی، نقاشی با مداد شمعی نمونه‌هایی از این مهارت هستند. این‌ها همگی مهارت‌های حرکتی و کنترل اشیا در کودک را تقویت می‌کنند.

در بزرگسالی شما از این مهارت هنگام نوشتن، پیام دادن و رانندگی استفاده می‌کنید. بنابراین، بسیار مهم است که مهارت حرکتی را از کودکی در فرزندتان تقویت کنید. این مهارت تاثیر نقاشی بر کودکان را در بزرگسالی نمایان می‌کند.

۵. توانایی ابراز وجود و خلاقیت

مهارت‌های کودکان با پرورش خلاقیت و  ابراز وجود به‌طور طبیعی رشد می‌کند و توانایی کودک را در خلق یک اثر افزایش می‌دهد. نقاشی تجربه‌ای است که با آزمون و خطا، تجزیه و تحلیل و ذهنی آزاد پرورش می‌یابد. به‌ همین دلیل، خلاقیت با کمک نقاشی در کودک شکوفا می‌شود. البته در کنار نقاشی، ایده‌‌های خلاقانه دیگری نیز وجود دارد که برای آشنایی بیشتر با آن می‌توانید به مقاله‌ کارهای خلاقانه برای کودک مراجعه کنید.

خلق یک اثر هنری مانند نقاشی به کودک کمک می‌کند تا احساسات و عواطفش را از آن طریق به شما نشان دهد. یعنی، از طریق آثار هنری او می‌توانید در مورد افکار و بازخوردی که نسبت به پیرامونش دارد آگاه شوید.

لینک مرتبط :

تاثیر هنر بر رشد کودکان
معرفی کلاس هنرهای سنتی مشهد
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.