کلاس برنامه نویسی کامپیوتر

کلاس برنامه نویسی کامپیوتر

برنامه نویسی کامپیوتر

در این مقاله قصد داریم مطالبی درمورد برنامه نویسی کامپیوتر برای افرادی که می خواهند به تازگی برنامه نویسی را آغاز کنند به شما معرفی کنیم.


برنامه نویسی یعنی نوشتن دستوراتی که برای کامپیوتر قابل فهم باشد و بتواند آن ها را اجرا کند. برای نوشتن چنین دستوراتی از یک زبان برنامه نویسی استفاده می شود که برای انسان ها قابل فهم است و برای اینکه کامپیوتر هم آن ها را متوجه شود، باید با استفاده از یک مترجم این کد ها را به زبان ماشین ترجمه کرد. هر کدام از زبان های برنامه نویسی چهار چوب ها و قواعد خاص خود را دارند و  یادگیری یک زبان جدید نیاز به تلاش و تمرین دارد. برخی از زبان های برنامه نویسی پر طرفدار عباتند از:

Visual Basic, C, C++, C#, Fortran, Pascal, Python, Perl, Ruby, Java, PHP,  و …

کسانی که قصد دارند یک برنامه نویس موفق شوند باید تلاش کنند که به حل یکی از مشکلات جامعه خود بپردازند تا برنامه آن ها با استقبال عموم مواجه شود. یک برنامه نویس حرفه ای قبل از انجام هر کاری بداند که قرار است برای حل چه مشکلی راه حل پیدا کند و آیا این مشکل برای جامعه اهمیت دارد یا خیر؟

تاریخچه برنامه نویسی:

در سال 1883 یک دانشمند و ریاضی دان انگلیسی به نام ایدا لاولیس در هنگام کار روی یک پروژه  موتور تحلیلی به این نتیجه رسید که می توان از کامپیوتر ها  برای انجام کارهایی مهم تر از محاسبات ساده نیز استفاده کرد. به همین علت او اولین الگوریتم را برای ارتباط برقرار کردن با این موتور نوشت که از آن به نخستین برنامه نویسی کامپیوتر یاد می شود.

اولین زبان های برنامه نویسی کامپیوتر مثل زبان اسمبلی دارای 3 اشکال بزرگ زیر بودند:

 1. امکان تغییر متغیر ها در بخش های مختلف کد وجود داشت.
 2. امکان انتقال برنامه از هر جایی به جای دیگر وجود داشت به همین علت کد ها پیچیده می شدند.
 3. امکان بازنویسی داده ها روی برنامه در حال اجرا وجود داشت.

برای رفع این اشکالات زبان های سطح بالا ابداع شدند که اولین آن ها فرترن بود و در سال 1954 توسط جان بکاس به وجود آمد. این زبان ها بسیار نزدیک به زبان انسان بودند و درک آن ها ساده بود. سپس برنامه نویسی شی گرا به وجود آمد که با استفاده از آن حجم کد ها بسیار کم تر شد و بنابراین سرعت کامپایل و اجرای برنامه تا حد زیادی کاهش یافت. از نمونه های زبان های برنامه نویسی شی گرا می توان به جاوا و سی شارپ اشاره کرد که برنامه نویسی را بسیار لذت بخش کردند.

امروزه صد ها زبان برنامه نویسی مختلف وجود دارد که از هر کدام برای کاربرد های خاص استفاده خواهد شد و امکان برنامه نویسی برای هر چیزی وجود دارد.

حوزه های مختلف برنامه نویسی:

اغلب کسانی که قصد شروع برنامه نویسی را دارند در انتخاب حوزه برنامه نویسی با تردید موجه خواهند شد. خوب است بدانید کسانی که برای اولین بار می خواهند برنامه نویسی را یاد بگیرند بهتر است یک حوزه متناسب با نیاز و علاقه خود انتخاب نموده و پس از حرفه ای شدن در آن، در صورت دلخواه به یادگیری حوزه های دیگر بپردازند.

برخی از حوزه های برنامه نویسی رایج عبارتند از:

 • برنامه نویسی تحت وب
 • برنامه نویسی اندروید
 • برنامه نویسی IOS
 • برنامه نویسی دسکتاپ
 • برنامه نویسی ماشین
 • و …

برنامه نویسی برای یک سیستم خاص:

هر کدام از کامپیوتر ها از یک سیستم عامل خاص استفاده می کند و جالب است بدانید که خود این سیستم عامل ها هم یک برنامه نوشته شده با یک زبان برنامه نویسی می باشند. برنامه ای که نوشته می شود باید با نوع سیستم عامل نصب شده روی کامپیوتر مورد نظر همخوانی داشته باشد. برخی از رایج ترین و محبوب ترین سیستم عامل ها عبارتند از:

 • Windows
 • Linux
 • Unix
 • Mac
 • Android

در گذشته برای هر سیستم عاملی باید یک برنامه جدا نوشته می شد اما هم اکنون جاوا این امکان را فراهم کرده است که یک برنامه را در سیستم عامل های مختلف نصب و اجرا کنید. البته در صورت تغییر ویژگی های سیستم عامل، برنامه ها هم باید تغییر کنند.

نکاتی برای شروع برنامه نویسی کامپیوتر:

کسانی که قصد شروع برنامه نویسی را دارند معمولا با سوالات زیادی روبرو هستند. ما در این جا به 10 نکته مهم که دانستن آن ها به یادگیری بهتر بسیار کمک خواهد کرد، اشاره می کنیم:

 1. یادگیری پیش نیاز های برنامه نویسی:

قبل از اینکه شروع به کد نویسی کامپیوتر نمایید، لازم است ابتدا با پیش نیاز های برنامه نویسی آشنا شوید. یک برنامه نویس موفق باید بتواند نیاز ها و عملکرد یک سیستم را به خوبی تجزیه و تحلیل نماید و توانایی درک موضوعات مختلف را داشته باشد. همچنین آشنایی با طراحی الگوریتم و فلوچارت از اصول و پیش نیاز های یادگیری برنامه نویسی می باشد و یک برنامه نویس خوب باید توانایی طراحی و پیاده سازی الگوریتم و ساختمان داده مناسب را داشته باشد.

توجه کنید که امکان نوشتن یک برنامه واحد با چندین روش مختلف وجود دارد اما شما به عنوان یک برنامه نویس موفق و حرفه ای باید توانایی انتخاب بهترین روش با توجه به فاکتور هایی مثل امنیت، سرعت و … را داشته باشید.

 1. آشنایی با مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT):

یک برنامه نویس موفق باید با اصول و مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات آشنا باشد. برای مثال از نحوه اجرا شدن کد ها، نحوه اجرای کد ها در سرور، انواع پروتکل های شبکه، مفسر ها، کامپایلر ها، نرم افزار های مختلف، سخت افزار ها، اصول اولیه و اساسی شبکه و … مطلع باشد.

 1. انتخاب یک زبان برنامه نویسی خوب:

همانطور که گفتیم، صد ها زبان برنامه نویسی مختلف وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاص استفاده می شوند. شما باید با توجه به نیاز و علاقه خود به انتخاب یکی از این زبان ها بپردازید. برای سهولت در انتخاب می توانید به میزان استفاده و محبوبیت زبان های مختلف توجه نمایید.

 1. انتخاب یک محیط برنامه نویسی خوب:

محیط برنامه نویسی یک نرم افزار یا ویرایشگر است که برنامه نویسان برای نوشتن کد ها از آن استفاده می کنند. به شما پیشنهاد می کنیم که برای شروع، یک ویرایشگر ساده را انتخاب کنید زیرا محیط های حرفه ای به صورت خودکار برخی از کد ها را تایپ می کنند و این باعث می شود که شما به نوعی در کدنویسی تنبل شوید. همچنین باعث می شود که  با قواعد زبان برنامه نویسی و رفع خطاهای تایپی آشنا نشوید.

 1. آشنایی با زبان انگلیسی تخصصی:

یادگیری زبان انگلیسی برای شروع برنامه نویسی الزامی می باشد.

 1. انتخاب مسیر صحیح برنامه نویسی:

در قسمت های قبلی مقاله حوزه های مختلف برنامه نویسی را به شما معرفی کردیم. شما باید با توجه به علاقه خود به برنامه نویسی در یکی از این زمینه ها را آغاز نمایید. مثلا زبان های برنامه نویسی تحت وب برای طراحی وب سایت های مختلف استفاده می شوند، زبان های برنامه نویسی دسکتاپ برای طراحی نرم افزار های کاربردی در سیستم عامل های مختلف استفاده می شوند و …

 1. در مسیر یاد گرفتن برنامه نویسی هرگز نا امید نشوید:

برای یاد گرفتن برنامه نویسی باید بسیار صبور باشید و با خطاها و ایرادات به وجود آمده نا امید نشوید. یک برنامه نویس مبتدی ممکن است بار ها با خطا مواجه شود اما این موضوع نباید باعث منصرف شدن شما شود. برای رفع خطاهای پیش آمده می توانید در وب سایت های مختلف ثبت نام کنید و ایرادات خود را با کمک اعضای دیگر رفع نمایید. همچنین می توانید در این وب سایت ها از تجربیات دیگران استفاده کرده و مطالب و تکنیک های جدیدی یاد بگیرید.

 1. سعی کنید هر روز تمرین کنید تا برنامه نویسی را به طور کامل یاد بگیرید:

یکی از مهم ترین نکات یاد گیری برنامه نویسی تلاش و تمرین مداوم است. سعی کنید به صورت روزانه به تمرین بپردازید و فواصل زمانی بین تمرینات را کوتاه تر کنید. شما می توانید چند الگوریتم یا پروژه ساده از اینترنت دانلود کرده و سعی کنید که آن ها را پیاده سازی نمایید. همچنین می توانید به تجزیه و تحلیل کد های حرفه ای بپردازید و از تجربیات و راهنمایی های برنامه نویسان حرفه ای استفاده کنید.

 1. انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی و شروع برنامه نویسی با هدف ورود به بازار کار:

بعد از اینکه یک زبان برنامه نویسی مناسب را انتخاب کردید، باید تلاش کنید که در آن زبان حرفه ای شوید و توانایی ورود به بازار کار را داشته باشید. بعد از اینکه یک زبان را به طور کامل یاد گرفتید، یاد گیری زبان های دیگر برای شما ساده تر است زیرا با اصول اساسی برنامه نویسی آشنا شده اید.

برای ورود به بازار کار باید نیاز های بازار را بشناسید و سعی کنید در این زمینه ها برنامه نویسی کنید. شما می توانید به سایت های استخدامی شرکت های مختلف توجه کنید تا متوجه شوید که بازار چه تخصص هایی داغ تر است.

 1. انتخاب یک استاد خوب و یا استفاده از بهترین منابع آموزشی:

اگر شما برنامه نویسی را نزد یک استاد ماهر و مجرب و یا با استفاده از منابع آموزشی خوب شروع کنید، روز به روز انگیزه شما برای ادامه دادن  بیشتر خواهد شد.

لینک مرتبط:

آپارات نیکارو
بهترین کلاس کامپیوتر مشهد

لطفا امتیاز دهید

2 دیدگاه دربارهٔ «کلاس برنامه نویسی کامپیوتر»

 1. سلام ممنونم از مطلبی که ارایه دادید

  تو کردستان هم بهترین آموزشگاهی که یاد بده برنامه نویسیو بگید لطفا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.