campain
اصول اخلاقی در کارگردانی چیست ؟

اصول اخلاقی در کارگردانی چیست ؟

اصول اخلاقی در کارگردانی چیست ؟

در ابتدا میباست برای ورود به هر حرفه ای به اخلاقیات پایبند بود. هر گرایش و هنری منشور اخلاقی مختص به خود را دارد که از کلیات یکسانی پروی خواهد کرد. شاید شما هم با خواندن یک مقاله تند در ارتباط با رسوایی اخلاقی شخصی و یا انتقاد شدید
از عملکرد یک هنرپیشه در یک فیلم مشهور خاطرتان ازرده شده باشد و یا شاید هم از خواند آن مطلب تاانتها صرف نظر کرد باشید .
درست است … . همه ما برای خود اصولی را در نظر میگیریم و سعی میکنیم از آن حدود خارج نشویم.
حال در تلاش هستیم تا در این مقاله شما را با بخشی از اصول اخلاقی برای ورود به حرفه کارگردانی(بازیگری و تئاتر) آشنا کنیم. در این مقاله سعی شده است از مستندات استفاده شود . تیم نیکارو کوشیده است تا از تجارت جناب آقای علیرضا موسی زاده فعال حوزه هنری در مشهد استفاده شود. پس تاانتها با ما همراه باشید.


پیش نیاز های اخلاقی برای ورود به حرفه کارگردانی چیست ؟
علیرضا موسی زاده در این ارتباط میگوید :

درس اول از نظر من : در هرکجا که امکان یادگیری دارید , یاد بگیرید.

برای ورود به دنیای هنر عشق برای آموزش بسیار مهم است. شما باید هر زمان و هرکجا که استادی در زمینه هنری دیدید از آن درس بگیرید. پای صحبت هایش نشسته و از تجاربش اندوخته ای برای خود ذخیره کنید. شما هم دیده اید که طالب حوزه علمیه در محضر اساتید آموزش میبینند و کمتر دیده شده که طلبه ای از حضور در محضر عالمی خودداری کند ! پس تا میتوانید از بستر های آموزشی
رایج خود استفاده کرده و کسی را برای آموزش به طور خاص هدف قرار ندهید.

درس دوم از دیدگاه من ساده بودن است .

برای اینکه کسی شما را هنرمند بداند باید بکوشید هنر در طرز فکر شما و نگاهتان به جامعه باشد. نه در کشیدن سیگار, موو ریش بلند , عینک های فریم گرد و خرید و حمل برخی کتاب های هنری ! شما الزم نیست به کسی اثبات کنید که چه هستید و که هستید ؟
همین که اولین گام را درست بردارد کم کم به هدفتان خواهید رسید. خداروشکر که در برخی از موسسات شهرهای مختلف از جمله مشهد کشیدن سیگار ممنوع است. چرا که برخی با رفتارهای هنجارشکنانه سعی دارند فضایی نا امن ایجاد کنند که همین باعث میشود خانواده های دغدغه مند همیشه گوشه ای از ذهنشان درگیر این محیط برای فرزندانشان باشد.

درس سوم : درست و به جا نقد کنید .

گاها دیده شده در میان دوستانی که به حرفه های هنری ورود میکنند. محفل هایی هست که در این محافل عده ای به ظاهر هنری به نقد پرداخته و سعی در تخریب همدیگر یا اساتید بزرگ در حوزه های مختلف را دارند . به نظر من باید به آن دسته از هنرجو های عالقمند بگویم که به هرجا که نقد فیلم است نروید . چرا که برخی از این محافل صرفا برای خودنمایی است و از آن چیزی دستگیرتان نمیشود.

نقد باید سازنده باشد و به گوش سازنده و طراح برسد . کوبنده بودن حرفها گاها محیط را بی ادبانه کرده و جوی متشوش ایجاد میکند.

درس چهارم : پیش نیاز هنری داشتن مهم است اما کافی نیست ما با غرور مخالفیم.

اقای موسی زاده در این ارتباط به ما گفت که : برخی از هنرجویان بعضا کالس های کارگردانی و یا بازیگری با گذراندن چند دوره آموزشی و تشویق شدن از جانب خانواده دیگر نیازی در خود برای اموزش نمیبنند که این ابتدای سقوط آنها در هنر است.
چطور وقتی عالمی در دین و فلسفه و یا خودشناسی تحقیق میکند در انتها میگوید که دانستم که من هیچ ندانم ! ولی هنرجویان برخی رشته ها غرور و تعصب پیدا میکنند و دیگر به حرف اساتید یا مربیان خود در این زمینه گوش نمیدهند. پس هرگز از یاد نبرید که شما باید
در همه حال آموزش ببینید و هیچ وقت این آموزش دیدن را متوقف نکنید. پیش نیاز داشتن خوب است اما کافی نیست.
در انتها درس اخلاقی پنجم برای هنرجویان عزیز احترام به بزرگترها و اساتید و پیش کسوتان هنر است.
شما باید از ابتدای کار خشت را درست بنهید تا در ادامه و انتها به سمت و سوی درستی حرکت کنید. کم نیستند هنرجویانی که با گرفتن چند جایزه در بخش های مختلف , ساخت فیلم کوتاه یا مستند و… دیگر اساتید خود را هم قبول ندارند. نقدهای شدیدی به کار آنها بسته
و بی احترامی میکنند. هنر جو باید هنرمند باشد و هنر مندی در اخلاق است.
به امید موفقیت تمامی هنرجویان عزیز برای ورود به حرفه کارگردانی , بحث خود پیرامون اصول اخلاقی در کارگردانی را خاتمه میدهم.

لینک مرتبط :

بهترین کلاس کارگردانی مشهد
سرفصل های آموزشی در کلاس کارگردانی
پیش نیازهای کارگردان حرفه ای شدن چیست ؟
آپارات نیکارو
معرفی بهترین کلاس بازیگری تهران
معرفی کلاس فیلم نامه نویسی تهران
معرفی بهترین کلاس تدوین فیلم
معرفی بهترین کلاس نقد فیلم در تهران

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.