استعداد یابی کودکان چگونه است؟

استعداد یابی کودکان چگونه است؟

شاید تا به حال اصطلاح استعداددیابی کودکان به گوش شما رسیده باشد اما ندانید که استعداد یابی کودکان چگونه است؟ ما در این مطلب سعی میکنیم تا حدودی ابهامات شما در زمینه استعداد یابی کودکان را برطرف کنیم و به سوالاتی که در ذهن شما هست پاسخ دهیم.

استعداد یابی چیست؟

پیش از آن که بدانیم استعداد یابی کودکان چگونه است باید بدانیم که اساسا استعداد یابی چیست؟

برخی استعداد یابی را این گونه تعریف می کنند:

استعداد یابی یعنی تلاش برای پیش بینی ظرفیت آینده عملکرد یک فرد. و روندی که طی آن، آنچه که به عنوان استعداد درونی از زمان تولد در وجود شخص نهادینه شده، کشف شده و به یک استعداد درخشان تبدیل می شود.

در واقع، استعداد یابی فرآیندی است کی طی آن توانایی های ذاتی و درونی یک فرد را شناسایی و آنها را در مسیر درست برای پرورش و شکوفایی هر چه بیشتر هدایت می کنند.

اهمیت استعدادیابی

استعدادیابی کودکان همان طور که گفته شد فرایند کشف و هدایت استعداد های درونی و ذاتی نهفته در وجود آنها است. اما شاید بپرسید استعدادیایی چه اهمیتی دارد؟  یا به عبارت دیگر اصلا چرا باید استعدادیابی کنیم؟

چرا استعداد یابی؟

استعدادها مهم ترین سرمایه های وجودی هر فرد هستند. اینکه شما این سرمایه ها را کشف و استخراج کنید بسیار مهم است‌ بیایید تعدادی از مهم ترین دلایل اهمیت استعداد یابی را با یکدیگر مرور کنیم:

۱-افزایش احتمال موفقیت

اگر زندگی افراد موفق را بخوانید متوجه می شوید که بیشتر آنها در زمینه ای موفق شده اند که به آن علاقه و در آن  استعداد داشته اند.  بنابراین کشف استعداد ها و استعداد یابی موجب افزایش احتمال موفقیت فرد در زندگی (شخصی و شغلی) می شود.

۲-کاهش هزینه ها

همه ما برای مان پیش آمده که به کلاس هایی رفته ایم و مهارت هایی را آموخته ایم که بعدها متوجه شده ایم به آن علاقه ای نداریم و یا هیچ لزومی نداشته آنها را یاد بگیریم. علت این امر این است که از استعدادها و توانایی های خودمان به درستی اطلاع نداشته ایم.

شناخت استعداد ها موجب می شود به جای آنکه پول خود را صرف رفتن به کلاس ها و دوره های مختلف برای یادگیری مهارت هایی کنید که در آن استعدادی ندارید، مستقیما به سراغ آن دسته از مهارت هایی بروید که برای شما جذابیت داشته و مفید هستند و شما را در مسیر موفقیت به جلو میبرند.

۳-صرفه جویی در زمان

عدم شناخت استعداد ها موجب می شود زمان خود را صرف پیش رفتن در مسیری کنیم که اشتباه است. حال این مسیر اشتباع ممکن است یک کلاس یا دوره اشتباه باشد یا سالها درس خواندن و یا انتخاب رشته و حتی انتخاب شغل‌.

این اشتباه ممکن است یک عمر ادامه داشته باشد و موجب نارضایتی کلی شما از زندگی شود.

بدیهی است که استعداد یابی موجب می شود شما با انتخاب های درست در بزنگاههای زندگی ازین هزینه های جبران ناپذیر جلوگیری کنید.

استعدادیابی کودکان
۴- رهایی از سردرگمی

همان طور که پیشتر گفته شد وقتی شما استعداد خود را نمی شناسید ممکن است راههای اشتباهی بروید و تصمیمات نادرستی بگیرید. این امر موجب سردرگمی شما خواهد شد. بالاخره روزی از خود خواهید پرسید که من واقعا از زندگی چه می خواهم و چکار باید بکنم تا حس بهتری داشته باشم؟ مسیری که باید بروم دقیقا چیست؟

استعدادیابی باعث می شود شما تکلیفتان در زندگی مشخص باشد و بدانید چه میخواهید و به کجا باید بروید و در این مسیر به چه چیزهایی احتیاج دارید.

۵-افزایش اعتماد به نفس

وقتی شما در زمینه ای فعالیت دارید که در آن استعداد دارید اعتماد به نفس شما هم بالاتر می رود. کودکی را در نظر بگیرید که در درس خواندن استعدادی ندارد و مدام در مدرسه تحقیر می شود‌. چه بر سر اعتماد به نفس او می آید؟ حال اگر این کودک می دانست مثلا در شطرنج یا موسیقی استعداد فوق العاده ای دارد و به جای تمرکز روس درس خواندن و نتیجه نگرفتن روی این استعدادها سرمایه گذاری می کرد چه نتیجه ای داشت؟ بنابراین استعداد یابی به افزایش اعتماد به نفس شخص بسیار کمک می کند.

۶- افزایش حس رضایتمندی

همه موارد بالا موجب می شود کسی که استعدا خود را شناخته و در مسیر آن حرکت میکند حس بهتری نسبت به خود داشته و احساس رضایتمندی بیشتری در زندگی داشته باشد.

با توجه به آنچه در بالا گفته شد می توان به راحتی دریافت که هر چه شناخت استعدادها در سنین کمتری انجام شود سود آن بیشتر و خسارات فرد کمتر می شود‌ . ازین رو استعداد یابی در سنین کودکی اهمیت دارد.

خدمات استعدادیابی نیکارو

ما در نیکارو تلاش کرده ایم برای تمامی گروه های سنی کودک، نوجوان و بزرگسالان مجموعه ای از بهترین  و بروز ترین بسته های استعدادیابی را فراهم کنیم. هدف ما این است تا افراد با شناخت بهتر خود و استعداد هایشان، مهارت هایی را یاد بگیرند که مطابق علایق و استعداد آنها بوده و بتواند به آنها برای رسیدن به موفقیت کمک کند.

برای آشنایی با خدمات استعدادیابی نیکارو همین الان روی دکمه زیر کلیک کنید:

سن استعدادیابی کودکان

در ادامه مطلب استعداد یابی کودکان چگونه است؟ میخواهیم بدانیم چه سنی برای استعداد یابی کودکان مناسب است؟

تحقیقات نشان داده اند بهترین سن برای استعدادیابی سنین کودکی و بخصوص سنین پیش از دبستان یعنی بین 3 تا 6 سالگی است. علت این مساله آن است که تقریبا همه سیستم های آموزشی در همه کشورها اثر مستقیم بر روی علایق، یادگیری و خلاقیت فرد دارند و ممکن است استعداد های فرد را سرکوب کرده یا با نادیده گرفتن آنها به کودک حس ناتوانی و بی استعدادی بدهند.

اما اگر کودک شما دیگر در سن پیش دبستانی نیست نگران نباشید چون هنوز دیر نشده است. فاصله سنی ۳ تا ۱۵ سالگی همچنان برای بررسی و کشف توانمندی های کودکان و نوجوانان فاصله سنی مناسبی می باشد.

بگذارید پا را ازین هم فراتر بگذاریم و بگوییم برای کشف استعداد هیچ وقت دیر نیست. چرا که همه ما افراد موفقی را می شناسیم که استعداد خود را نه در کودکی بلکه در سنین بزرگسالی و حتی پیری کشف کرده اند. بنابراین اگر تا کنون موفق نشده اید استعداد خود را شناسایی کنید، ناامید نشوید و تلاش کنید دریابید که استعداد خاص شما چه چیزی است.

علت اینکه متخصصان بر شناسایی استعدادها در کودکی تاکید می کنند، این است که بیشتر رشد مغز و ساختن مسیرهای عصبی در سنین پایین رخ می دهد. پس هر چقدر زودتر استعداد کودک شناسایی بشود و پرورش مهارت ها در زمینه های مربوط به استعدادهای او اتفاق بیفتد، رشد او چشمگیرتر و احتمال موفقیت وی بیشتر است.

سن استعدادیابی کودکان

روش های استعداد یابی کودکان

تا اینجا با استعداد یابی کودکان و اهمیت آن آشنا شدیم. در این بخش از مطلب میخواهیم به این یپردازیم که روش های استعداد یابی کودکان چگونه است؟

۱- علایق کودک مهم است

بهتر است علایق کودک در زمینه های مختلف را جدی گرفته و دنبال کنید چرا که غالبا انسان ها به زمینه هایی که در آن استعداد دارند جذب می شوند. علت آن هم واضح است. چون توانایی زیادی در آن دارنو و خیلی سریعتر نسبت به دیگران یاد میگیرند و پیشرفت می کنند. بخاطر این پیشرفت تحسین دریافا می کنند و تشویق می شوند ادامه دهند

۲- بازی های کودک را زیر نظر بگیرید.

به نحوه بازی ها و زندگی روزمره کودک دقت کنید‌. لازم است بدانید وقت خود را بیشتر صرف چه نوع بازی هایی میکند. به چه اسباب بازی هایی علاقه بیشتری نشان می دهد. چه کارهایی را ساعتها انجام می دهد بدون آنکه احساس خستگس یا دلزدگی کند. همه اینها می تواند شما را برای شناخت استعداد کودک راهنمایی کند.

۳- محیط زندگی را غنی کنید.

اسباب بازی های متنوع (نه لزوما گران قیمت) برای کودک فراهم‌ کنید. و همین طور سعی کنید محیط های مختلفی را برای او فراهم کنید. رفتن به باغ وحش، شهر بازی، خانه اقوام، دیدن ایستگاه آتش نشانی یا صحبت با یک افسر پلیس، دیدن هواپیما،قطار یا کشتی در صورتی که امکان سفر با آنها را دارید، گردش در طبیعت مثل کوه، جنگل، دریا و … همه می تواند تجربه کودک را غنی و شناخت او را از خود و علایقش افزایش دهد.

۴- به سیگنال هایی که دیگران به او می دهند توجه کنید.

گاهی شما به‌علت روزمره بودن بعضی رفتارها ممکن است هیچ گاه متوجه آنها نشوید‌ مثلا والدین کودکی که هر روز با دوست خیالی خود صحبت می کند ممکن است به تخیل فوق العاده او پی نبرند اما شخص دیگری به محض دیدن این رفتار ممکن است از قدرت تخیل کودک و استعداد  خیال پردازی او حیرت کند.

۵- از متخصص کمک بگیرید.

مثل هر امر دیگری متخصصان می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند. می توانید به مراکز استعدادیابی معتبر مراجعه کرده و از روانشناسان و دیگر متخصصان این حوزه برای شناخت بهتر استعداد کودک خود کمک بگیرید.

استعداد یابی کودکان چگونه است؟

استعداد های کودکان به روش های بالا قابل شناسایی است. اما چیزی که ما می خواهیم به آن بپردازیم این است که استعدادیابی در مراکز استعداد یابی کودکان چگونه است؟

در مراکز استعداد یابی غالبا از متخصصان رشته روان شناسی و روان سنجی و گاهی نوروسایکولوژیست ها برای سنجش توانایی های کودک بهره می برند‌.‌ البته در مراکز استعدادیابی ورزشی متخصصان دیگری در حوزه ورزش و سلامت در کنار روانشناسان برای شناخت هر چه بهتر استعدادهای کودکان با یکدیگر همکاری می کنند.

البته مراکز مختلف ممکن است در جزییاتی مانند تعداد جلسات، روش ها و یا هزینه های استعدادیابی کودکان با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشند. اما غالبا در این مراکز طی یک یا چند جلسه با استفاده از تست های استعدادیابی، کودک را از ابعاد مختلفی مانند هوش،علاقه،توانایی و نقاط قوت، مهارت های ارتباطی و اعتماد به نفس و … می سنجند و از نتایج این تست ها برای شناخت استعداد های کودک استفاده می کنند.

برخی از مراکز در کنار این تست ها از مصاحبه و مشاهده حضوری کودک و والدین نیز بهره می برند‌. آنها نوع بازی ها و توانایی های مختلف کودک را به صورت عملی سنجیده و گزارشی از این فرایند به والدین ارائه می کنند.

برخی نیز از دوره های چند ماهه استعدادیابی کودک استفاده می کنند چرا که فرایند استعداد یابی را امری زمانبر و مستلزم صرف وقت می دانند.

در نهایت متخصصان مختلف این مراکز گزارش خود را در قالب دفترچه هایی و یا به صورت حضوری به والدین کودک ارائه می کنند.

بعضی مراکز تنها به استعدادیابی‌بسنده نکرده و در مسیر پرورش استعداد ها هم در کنار کودک هستند. آنها به والدین می گویند کودک لازم است چه دوره هایی برود تا استعدادهایش شکوفا شده و نقاط ضعفش بهبود یابند.‌

لینک مرتبط 
آپارات نیکارو

لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای موفق شدن توی زندگی برنامه میخوای؟
کلیک کن
close

سلام
اگر دنبال کلاس خاصی هستید روی دکمه نارنجی پایین کلیک کنید. در اولین فرصت با شما تماس میگیریم.