اخترشناسی

اخترشناسی

تماشای رقص نور ( هنرو دانش اخترشناسی)

وقتی به آسمان نگاه میکنید یعنی مشغول ستاره شناسی هستید .

هزاران سال بود که نوع بشر هرآنچه از آسمان میدانست “اخترشناسی” تنها با مشاهده اش دریافته بود. جهان پیرامونتان را تماشــا کنید و بکوشید از آن ســر دربیاورید.

پس در شــبی بی ابر بیرون بروید و به آسمان بنگرید. بسته به اینکه در شهرهای شلوغ زندگی کنید یا در مناطق کمتر شــلوغ و پرنور، ممکن است چیزهایی ببینید مثل ده ها یا صدها (یا در مناطقی خاص: هزاران) ســتاره ی چشمک زن ؛بسته به وقت،ممکن اســت ماه بدر (شب چهارده) را هم ببینید و دسته بالا پنج سیاره (از هشت سیاره) که به دور خورشید میگردند.

شاید یک شهاب هم بالای سرتان ظاهر شود. شهاب در واقع درخشش نوری است ناشی از برخورد یک تکه ی ریز غبار یا سنگ با جو بالایی زمین.

بعد میبینید که یک نقطه نور دیگر هم آهسته و پیوسته آسمان را درمی نوردد.ممکن است ماهواره ی فضایی باشد (مثل تلسکوپ فضایی هابل) یا هواپیمایی که در ارتفاعات بالا پرواز میکند. اگر دوربین دوچشمی داشته باشید، میتوانید تشخیص بدهید . بیشتر هواپیماها روی بدنه شــان هم نورهای لامپ مانند دارند و شکلشان هم البته معمولا معلوم است.

حال اگر در شــهرها زندگی نکنید ‌ــ مثال در روســتایی در دل کویر یا منطقه ای کوهســتانی و دور از شهرهای بزرگ ‌ــ‌ هزاران ســتاره خواهید دید .راه کاهکشان همچون باریکه ای از جنس مروارید در آســمانها کشیده شده است. راه کاهکشان به واقع نور تجمیع شــده ی میلیونها ستاره ی کم فروغ ودوردست است که جداجدا نمیتوانید ببینیدشان و به شکل این نوار ِمه مانند درآمده.

اخترشناسی: دانش مشاهده

دانش ِ بررسی آسمان است، دانش رویدادهای کیهانی و اجرام ســماوی و تحقیق در بــاب ِ ماهیت جهانیکــه در آن زندگی میکنیم .

اخترشناسان حرفه ایی با رصد آسمان با تلسکوپها یا دریافت وثبت امواج رادیویی رسیده از دوردست های فضا به پیشه ی ستاره شناسیشان میپردازند.

اخترشناسان برای چنین کارهایی هم از تلسکوپهای خانگی استفاده میکنند وهم از ابزارهای ِ رصدی عظیــم و هم ماهواره هایی که در مداری در فضا به دور زمین میگردند.

درک آنچه میبینید: زبان نور

نــور،حامل اطلاعاتی اســت درباره ی ســیاره ها و قمرهــا و دنباله دارها و اجرام دیگری که در آســمان هستند مثل ستاره ها و خوشه های ستارهای و سحابی های کهکشــان ما و کهکشانهای دوردست.

در روزگاران باستان مردم نیاکان ما به فیزیک و شیمی ستارگان ودیگراجرام کاری نداشتند؛ آنها قصه ها و اسطوره هایی از قدیمی هایشان میشنیدند و نسل به نسل منتقل میکردند: فلان جای آسمان خرسی بزرگ است و جای دیگر ستارهای به نام غول، مردی روی ماه است، موقع خورشیدگرفتگی اژدهایی خورشید را میبلعد و از این دست قصه ها.

این داستانها از فرهنگی به فرهنگ دیگر فرق میکرد. اما الگوی “حرکت” یا”شــکل” برخی ســتارگان را بیش ترفرهنگها به دست آورده بودند.

دریانوردان ماهربدون نیازبه هیچ علامت و قطب نمایی صدها کیلومتردردریاها پارو میزدند.

آنها بادیدن ســتارگان و خورشید ودانششان از بادها و جریانهای آبی ازپس چنین کاری برمی آمدند.

نمایش 360 درجه در افلاک نمای انگاریوم

افلاکنما یا آسمان نما یک سالن نمایش 360 درجه برای نمایش یک شبیه سازی واقعی از آسمان بالای سر ماست. گرچه که نام افلاکنما بیشتر نمایانگر مفاهیم نجومی و آسمانی است، اما در حقیقت یک سینمای خاص برای نمایش فیلم ها، انیمیشن ها و محتویات 360 درجه ای است که به جای نمایش در پرده ی تخت سینمایی، نیاز به نمایش در پرده های کروی دارند. این مفاهیم میتوانند شامل تجربه ی حضور در جنگل، سفر به اعماق یک سلول یا موجود زنده، تور مجازی فضا های تاریخی و … باشند.
انگاریوم، آسمان نمای دانشگاه فردوسی در مرداد 1397 آغاز بکار نموده است. این آسمان نما اولین آسمان نمای تمام بومی دیجیتال ایران بوده و قطر آن 11 متر و ظرفیت آن 64 نفر می باشد که باعث میشود مقام یکی از بزرگترین آسمان نماها در شرق کشور را از آن خود کند. تجربه گروهی نمایش 360 درجه، تجربه ای آمیخته از هنر و هیجان و علم خواهد بود.

اخترشناسی

نمایشهای این مجموعه بزرگ:

  • نور:

نمایش «نور» در سال 2015 به مناسبت سال جهانی نور توسط شرکت زایس آلمان تولید شده است. این نمایش بیانگر موضوعات فیزیکی نور، موج و کاربرد های آن بوده که در کنار آزمایش های محیطی افلاکنما مجموعه ی آموزشی کاملی در خصوص «موج» خواهد بود.

مناسب برای : دوره دوم ابتدایی به بالا

  • بازگشت به ماه:

این نمایش روایتی از مشکلات سفر به ماه و چالش های علمی این اکتشاف است. همچنین با معرفی جایزه ی Xprize  مشکلاتی که تیم های شرکت کنده بر آنها فائق آمده اند مورد تحلیل و بررسی قرار میگیرد. این نمایش در سال 2016 در کشور آلمان تولید و منتشر گردید.

  • تاریکی:

«تاریکی» همیشه ترسناک نیست. بخش قابل توجهی از جهان هستی را ماده ای تشکیل می دهد که به سبب عدم شناخت، آن را «ماده ی تاریک» نام گذاری می کنند. در نمایش ماده ی تاریک شما با آخرین دستاورد های این حوزه، برخی نظریه های مطرح دنیا و تاثیر ماده ی تاریک بر دنیا آشنا خواهید شد. نمایش در سال 2016 منتشر گردید.

مناسب برای : رده سنی بزرگسالان

 

  • از زمین تا آسمان

وسعت عالم چقدر است؟ ما چه میزانی از جهان آفرینش را می شناسیم؟ دامنه ی اکتشافات انسان تا کجا فرا رفته است؟ این سوالات تنها بخشی از مواردی است که در این نمایش به آن پاسخ داده می شود.

نمایش در سال 2015 و در کشور آلمان منتشر گردید.

مناسب برای : دوره دوم ابتدایی به بالا

  • طراحی یک ماموریت فضایی :

«طراحی یک ماموریت فضایی» یک نمایش ساده ی آسمان نما نیست! در این نمایش، شما به عنوان یک دانشمند قادر خواهید بود تا یک عملیات فضایی را طراحی و مدیریت نمایید. ممکن است به تناسب انتخاب های خود در این راه شکست خورده و یا موفق شوید!

این برنامه بصورت تعاملی و از محصولات تیم محتوای انگاریوم می باشد.

مناسب برای : رده سنی دوره اول ودوم دبستان؛قابل اجرا برای برنامه خانوادگی و چالشی

  • بی گوشه :

این نمایش بصورت انیمیشن و به صورت تعاملی “interactive” تهیه و طراحی گردیده است قابلیت آن را دارد که با تعامل  و ارتباط گیری با کودکان(4-6سال)  فضای آموزشی مهیج و زیبایی را برای این رنج سنی فراهم آورد.

طلوع و غروب ستارگان

وقتی از نیمکره شمالی زمین به آسمان نگاه می کنیم، ستارگان به دور نقطه ای که به آن قطب شمال سماوی می گوئیم بر خلاف جهت عقربه های ساعت در چرخشند. چنانچه در نیمکره جنوبی زمین باشیم و با آسمان نظر اندازیم، ستارگان هم جهت با عقربه های ساعت و به دور نقطه ای که به آن قطب جنوب سماوی می گوئیم، حرکت می کنند. در طی روز، خورشید نیز بر فراز آسمان،
همجهت و همسرعت با دیگر ستارگان در گردش است. اما واقعیت این است که حرکتهایی که ما شاهد هستیم بر اثر جابجایی واقعی ستارگان روی نمی دهد، بلکه همه آنها به دلیل حرکت غرب به شرق زمین حول محور خود اینچنین به نظر می آیند. برای ناظری که بر روی زمین ایستاده، زمین ثابت و خورشید و دیگر ستارگان در حال حرکت گردشی به نظر می رسند.

اسامی ستارگان

اجداد ما شاهد بودند که ستارگان مشخصی بر اساس الگوهایی شبیه به چیزهایی نظیر پیکر انسان، حیوانات و یا اشیاء شناخته شده، در کنار یکدیگر قرار می گیرند. بعضی از این الگوها، که به آنها صور فلکی می گوئیم، یادآور شخصیتهایی اسطوره ای هستند. برای مثال، صورت فلکی اریون (شکارچی) به یاد یک قهرمان اسطوره ای یونانی نامگذاری شده است.

امروزه ستاره شناسان از این اسامی باستانی برای نامگذاری علمی ستارگان استفاده می کنند. اتحادیه بین المللی نجوم (IAU)، مجری نامگذاری اجرام سماوی، به طور رسمی 88 صورت فلکی را شناسایی کرده است. این صور همه آسمان ما را پوشانده اند. در بیشتر موارد، برای نامگذاری درخشانترین ستاره در هر صورت فلکی از حرف آلفا (نخستین حرف در الفبای یونانی) در قسمتی از نام علمی آن استفاده می شود. برای نمونه، نام علمی ستاره وگا، درخشانترین ستاره در صورت فلکی لیرا، آلفای لیرا است.

حرف بتا به دومین ستاره درخشان در هر صورت فلکی اختصاص دارد و گاما برای سومین ستاره درخشان صور فلکی به کار می رود. به همین شکل در نامگذاری 24 ستاره درخشان در هر صورت فلکی از 24 حرف زبان یونانی استفاده می شود. با تمام شدن 24 حرف، اعداد به کار گرفته می شوند.

به دلیل طولانی شدن عدد مربوط به ستارگان کشف شده، IAU از سیستم جدیدی برای نامگذاری ستارگانی که کشف می شوند، استفاده می کند. اغلب اسامی جدید تشکیل شده از حروف اختصاری به همراه گروهی از نشانه ها می باشند. حروف اختصاری، نشانگر نوع ستاره است و اطلاعاتی درباره ستاره بیان می کند. برای مثال، ستاره PSR J1302-6350 یک تپ اختر است، از آنجا که حرف اختصاری PSR در نام آن وجود دارد. اعداد 1302 و 6350 بیانگر موقعیت و مکان این ستاره (بعد و میل آن) در آسمان می باشند. حرف J مبین آن است که مکان ستاره در دستگاه اندازه گیری J2000 اعلام شده است.

ما در نیکارو  بهترین آموزشگاه های کشور را به شما معرفی خواهیم کرد با ما همراه باشید .

اگر دوست دارید بیشتر با نیکارو آشنا بشید این کلیپ رو ببینید

برای کسب اطلاعات بیشتر معرفی و ثبت آموزشگاه خود در وب سایت نیکارو با ما در ارتباط باشید .
لطفا امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

کمتر از 24 ساعت مانده تا کارگاه والد آینده نگر
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
بزن بریم