وبلاگ نیکارو

آشنایی با رشته صنایع دستی

صنایع دستی یکی از رشته های جذاب هنری می باشد که به با هنر و ذوق آدمی آمیخته شده است. صنایع دستی هر منطقه بیانگر آداب و رسوم ، اعتقادت و تمدن مردم آن منطقه می باشد. صنایع دستی نیازی به تکنولوژی پیچیده ای ندارد و تمام هنر و خلاقیت در ذهن و دستان هنرمند است!! در اصل این رشته با این هدف شکل گرفته تا بتواند با تربیت متخصصین و هنرمندان خلاق به بهترین شکل فرهنگ غنی کشور را به دیگر ملل جهان انتقال دهند.

صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت هست. رشته ای که در وهله اول به تبلیغ و گسترش فرهنگ های مردم مختلف می پردازد و در وهله دوم صنعتی پویا و جذاب را راه می اندازد که از لحاظ کسب درامد نیز حائز اهمیت است. چرا که توریست ها بهترین مشتریان آن ها هستند!!

در ایران در مقطع کارشناسی دانشجویان در چهار سال تحصیل خود با 24 گروه بزرگ صنایع دستی که شامل 152 شاخه می باشد آشنا می شوند.

 

بررسی استعدادهای لازم دانش آموز بری این رشته

یکی از بارزترین توانایی لازم برای هنرمندان صنایع دستی داشتن ذهن خلاق و هنری می باشد. همچنین هر هنرمند باید علاوه بر آشنا بودن با سنت های قدیمی کشور به ابزارهای به روز آشنا باشد تا بتواند علاوه بر حفظ اصالت بومی در کار خود نیز نوآوری داشته باشد.

همچنین باید از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشند چراکه در بعضی مواقع مانند معرق کاری نیاز به فعالیت و دقت بسیار می باشد.

بعضی  از تیپ های شخصیتی مناسب رشته صنایع دستی بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI

 تیپ های شخصیتی مناسب صنایع دستی

INTJ

 

آینده شغلی

دانش آموختگان هنر صنایع دستی در صورت تمایل می توانند در سازمان هایی مانند سازمان صنایع دستی، سازمان ایرانگردی و جهانگردی، میراث فرهنگی،اداره کل صنایع دستی در وزارت جهاد کشاورزی، اداره کل موزه ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و… مشغول به کار شوند. همچنین می توانند به صورت شخصی یا گروهی کارگاهی دایر نمایند و در آن فعالیت نمایند.